СВЯТ

Sohu: Путин с безпощадна реакция към самолет на НАТО около границите на Русия

НАТО продължава да засилва натиска върху Москва: норвежки патрулен самолет наскоро беше фиксиран близо до руските граници. Реакцията на Путин на приближаването беше мигновена и безпощадна — изтребителят МиГ-31 моментално беше вдигнат в небето, пише Sohu.

За годината на конфликта в Украйна геополитическите промени, настъпили в Източна и Северна Европа, практически заличиха буферната зона между Русия и НАТО.

В последно време алиансът продължава да увеличава натиска върху Москва: наскоро норвежки разузнавателен самолет долетя до руската граница.

Путин реагира мигновено — под тревога руски изтребител бързо беше вдигнат в небето.

Активността на НАТО се увеличи, патрулни самолети често летят до границата с Русия

Според докладите патрулен самолет на норвежките ВВС наскоро се е приближил до руската граница в Баренцово море. След като средствата за контрол на въздушното пространство на въоръжените сили на РФ откриха целта, беше обявена тревога и изтребител бързо беше вдигнат в небето за противодействие.

Националният център за управление на отбраната на Руската федерация съобщи, че откритият обект се е оказал норвежки патрулен самолет P-8A Poseidon. За да го съпроводи, беше изпратен изтребител МиГ-31 от състава на ПВО на Северния флот на Руската федерация.

Баренцово море се намира в северната част на Русия. В миналото това направление обикновено не беше поле за конфронтация между Москва и НАТО. Всъщност основната и най-интензивна конкуренция винаги се е развивала в Балтийско море.

Само преди няколко дни патрулен самолет Lockheed P-3 Orion на германските военновъздушни сили влезе в близък контакт с руски изтребител над Балтийско море.

Според руските медии, след потвърждаване на целта, изтребител Су-27 от дежурните сили на Западен военен окръг на Руската федерация е бил вдигнат за ескорт на чуждестранния разузнавателен самолет.

Ако буферната зона не бъде възстановена, Русия и НАТО ще влязат в «ръкопашен бой»

Балтийско море е важен излаз на Русия към морето на запад, а вторият по големина град в страната, Санкт Петербург, е разположен във вътрешния му залив на изток. Докато НАТО продължава да опъва пипалата си наоколо, натискът, пред който е изправена Москва в тази посока, също нараства.

В Брюксел вече наричат ​​Балтийско море „вътрешни води на НАТО“.

На това изявление наскоро остро отговори руският заместник-министър на външните работи Александър Глушко, който каза, че Русия разполага с достатъчно военна мощ, за да предотврати това да се случи.

Откъде алиансът има такава увереност, че Балтийско море е станало негови „вътрешни води“?

Причината е промяната в позицията на по-рано неутралните страни от Северна Европа. На 74-ата годишнина от основаването на НАТО Финландия официално обяви членството си в алианса, като стана негова 31-ва страна членка.

Експерти твърдят, че това е важно събитие, което може да промени геополитическия пейзаж на Северна Европа, създаден след Втората световна война.

Досегашният тристранен баланс между НАТО, Русия и неутралните страни на Европа е нарушен и понастоящем постепенно се трансформира в двуполюсна структура, в която Руската федерация и алиансът директно се противопоставят един на друг.

Без неутрални страни като буфер Русия и НАТО ще се впуснат в ръкопашен бой и съперничеството на всички фронтове ще се засили…

ПРОЧЕТИ

Back to top button