ЗДРАВЕ

Нова ваксина срещу COVID може да осигури дълготрайна защита

Проучванията върху животни показват, че нова ваксина срещу COVID-19, разработена в Rutgers (Рутгерс-държавният университет в Ню Джърси), може да осигури по-трайна защита срещу SARS-CoV-2 и неговите нововъзникващи варианти, твърдят изследователите. По думите им, на теория е възможно една бустерна инжекция на актуализирания вариант на новия препарат, наречен MT-001, да осигури защита през целия живот. Според учените досегашните данни показват, че тя трябва най-малкото да осигури защитни нива на антитела за поне година или повече.

Съществуващите ваксини срещу COVID осигуряват защита срещу сериозно заболяване и смърт, но изискват бустери.

„Нашите данни предполагат, че кандидатът за ваксина MT-001 може да осигури по-дълготрайна защита срещу много разновидности на COVID-19“, казва Стивън Андерсън, доцент по молекулярна биология и биохимия в SAS, постоянен член на Центъра за съвременни биотехнологии и медицина Rutgers и старши автор на статията.

Изследователите на Rutgers разработили MT-001, използвайки технологични подходи, базирани на амбициозен проект на Националния институт по здравеопазване, който имаше за цел да създаде антитяло за всеки протеин в човешкото тяло.

И двете одобрени от FDA РНК ваксини (и повечето други ваксини, одобрени в световен мащаб) използват целия шипов протеин на COVID-19 като спусък за имунния отговор. MT-001 използва уникален участък от този шипов протеин като свой имуноген.

Това носи няколко предимства. Първо, сегментът на шиповия протеин в този имуноген обхваща повечето от мишените за защитни антитела, включително региони, които е вероятно да останат непроменени (и по този начин да останат ефективни срещу) в бъдещи варианти.

Данните предполагат, че MT-001 (или неговата актуализирана бустер версия) може да предизвика „широко неутрализиращи“ антитела, които предоставят защита срещу варианти на SARS-CoV-2. Второ, MT-001 е проектиран да бъде относително лесен за производство и разпространение без специално съхранение при ниски температури.

ПРОЧЕТИ

Back to top button