СВЯТ

Защо атомните бомби в Хирошима и Нагасаки оставиха сенки на хора по тротоарите СНИМКИ

Награденият с Оскар биографичен филм „Опенхаймер“ на режисьора Кристофър Нолан възроди обществения интерес към историческата надпревара за разработване на ядрени оръжия.

Филмът изобразява ярко терзанията на Робърт Опенхаймер и страха му от предстояща ядрена война, но не показва преките последици от бомбардировките, пише Live Science.

Последствията от ядрената бомбардировка над Хирошима и Нагасаки, двата големи града в Япония, съответно на 6 и 9 август 1945 г., бяха опустошителни, оставяйки черни сенки на хора и предмети като велосипеди навсякъде по тротоарите и сградите.

Почетният попечител на Националния музей на ядрената наука и история в Албакърки и почетен професор по радиология в Медицинския факултет на Университета на Ню Мексико д-р Майкъл Хартшорн разказа за това как и защо тези сенки се появяват в градовете.

Когато бомбите избухват, интензивна светлина и топлина се разпространяват от точката на експлозията, като предметите и хора по пътя й поглъщат светлината и енергията. В резултат на това околната светлина обезцветява бетона и камъните около „сянката“.

С прости думи, страховитите сенки по тротоарите и сградите всъщност са това, което повърхността на тротоара или сградата е изглеждала преди ядрената експлозия.

По време на атомна експлозия се освобождава мощна енергия в резултат на ядрено делене. Данните от фондацията с нестопанска цел Atomic Heritage Foundation предполагат, че деленето възниква, когато неутрон попадне в ядрото на тежък атом, като например изотопи на уран-235 или плутоний-239.

По време на сблъсък ядрото на елемента се разпада, освобождавайки големи количества енергия. В същото време първоначалният сблъсък предизвиква верижна реакция, която продължава до изчерпване на целия изходен материал.

Известно е, че атомните бомби, използвани през 1945 г., са били захранвани с уран-235 и плутоний-239 и са произвеждали огромни количества топлина и много късовълнова гама радиация.

Според учените от Колумбийския университет гама радиацията е по-разрушителна за човешкото тяло от енергията с по-голяма дължина на вълната. Учените отбелязват, че тя може да премине през дрехите и кожата, причинявайки изолация и загуба на електрони, които увреждат тъканите и ДНК.

В допълнение, гама-лъчението от атомните бомби също се разпространява като топлинна енергия, чиято температура може да достигне невероятните 5538 градуса по Целзий. Когато енергията попадне на обект, като например велосипед или човек, енергията се абсорбира спрямо обектите по пътя и създавайки избелващ ефект извън сянката.

Според д-р Хартсхорн вероятно е имало много повече сенки по улиците на Хирошима и Нагасаки първоначално, но те са били унищожени от последвалите взривни и горещи вълни.

Превод и редакция

ПРОЧЕТИ

Back to top button