СВЯТ

Президентът на Косово разкри какво ще убие диалога със Сърбия. Завинаги!

Президентът на Косово Вьоса Османи заяви, че възможното замразяване на решението за визова либерализация за Косово от 1 януари 2024 г., би убило диалога Косово–Сърбия „веднъж и завинаги“, съобщи вестник „Коха диторе“.

Османи направи тези изявления при посещение на мемориала на изчезналите в Прищина по повод международния ден на безследно изчезналите, като коментира изказвания на френския президент Еманюел Макрон.

На 28 август Макрон заяви, че очаква от Белград и Прищина да се ангажират с изпълнението на френско-германското предложение за нормализация на отношенията и че Франция и Германия ще преразгледат обещанията си към Косово и Сърбия по отношение на икономически въпроси и визовата политика, „ако страните не се отнасят отговорно“.

Начин за убиване

„Бих казала, че това е начинът за убиване на диалога (между Косово и Сърбия) веднъж и завинаги. Ако някой иска да няма повече диалог, тогава (може) да предприема такива мерки, които са наказателни мерки спрямо косовския народ. Не са насочени срещу даден лидер или политика, а срещу народа на Косово. Такова безпрецедентно наказание (…) би довело до смъртта на диалога“, заяви косовският президент.

Тя каза още, че на 1 септември ще бъде готово постановлението за произвеждането на предсрочните избори в четирите северни косовски общини, населени предимно със сърби.

Османи каза, че очаква на следващата среща на високо равнище между Косово и Сърбия Европейският съюз да отбележи, че Косово е изпълнило изискванията, поставени от евросъюза, и мерките срещу Косово (въведени от ЕС в края на юни заради ситуацията в Северно Косово), които по нейни думи са били несправедливи, да бъдат премахнати.

Напрежение

Специалният пратеник на ЕС за диалога между Косово и Сърбия Мирослав Лайчак съобщи по-рано тази седмица, че през септември ще има среща на високо равнище между косовския премиер Албин Курти и сръбския президент Александър Вучич в рамките на диалога Белград–Прищина.

Напрежението между Белград и Прищина е постоянно, откакто Косово обяви независимост през 2008 г., която Сърбия не признава. Европейското (или френско-германско) предложение за споразумение между Косово и Сърбия е насочено към засилване на диалога и изясняване на проблемните въпроси между двете страни.

Миналата година косовските сърби напуснаха постовете си в институциите, а след това не участваха в местните избори, което доведе до ново нарастване на напрежението между Косово и Сърбия в края на май в четири северни общини в Косово, където за кметове бяха избрани косовски албанци.

ПРОЧЕТИ

Back to top button