ЗДРАВЕ

Антибиотици и противозачатъчни могат да причинят алергия към слънцето

В периодите на активното слънце, много хора се сблъскват с фотосенсибилизация или с други думи, с повишена чувствителност на кожата към слънчевата светлина. Може да се появят такива неприятни симптоми, като зачервяване, обрив и сърбеж по тялото и лицето. Това е така наречената алергия към слънцето, чиито симптоми понякога се появяват веднага, а в други случаи – след няколко часа или на втория-третия ден след излагане на слънце.

Такава реакция на тялото обикновено, се случва при хора със слаб имунитет.

Но има и други причини за проявата на фоточувствителност.

• Антибиотици

Приемането на редица антибиотици може да повиши чувствителността на кожата към UV лъчите. Излагането на парещите слънчеви лъчи през лятото по време на приемането им, може да доведе до фотоалергични и фототоксични реакции, проявяващи се под формата на изгаряния, сърбеж, обрив, зачервяване и постоянна пигментация.

• Аналгетици

Докато приемате обезболяващи средства, също е желателно да ограничите излагането на слънце, тъй като в този случай са възможни фототоксични реакции, като сериозни изгаряния и персистиращо зачервяване. Но, ако изгарянията вече са се образували, употребата на обезболяващи средства ще помогне за намаляване на болката и справяне с възпалителния процес.

• Ретиноиди

Днес производните на витамин А са част от много лекарствени продукти, използвани за борба с акнето, а самият ретинол намира широко приложение в производството на повечето антистареещи продукти за кожата. Въпреки това, през летните месеци и на плажа ретиноидите може да се окажат доста опасни – дори след краткотрайно излагане на слънце могат да причинят тежки форми на слънчево изгаряне или продължителен алергичен дерматит.

• Парфюмерия

По време на почивката, особено на плажа, не трябва да използвате парфюмирани продукти. Много от тях съдържат натурални масла и екстракти от различни растения, което значително повишава чувствителността на кожата към UV лъчите и води до образуването на постоянна пигментация, с която след това трудно може да се справите.

• Орални контрацептиви

Съвременните хормонални контрацептиви съдържат минимално количество полови хормони. Въпреки това, те могат значително да увеличат чувствителността на меланоцитите към слънцето. Под въздействието на активните слънчеви излъчвания, клетките, които синтезират пигмента, могат да се активират, като по този начин могат да причинят постоянна пигментация. Освен това в този случай рискът от злокачествена дегенерация на бенките нараства значително. Ето защо, докато приемате контрацептиви, не се препоръчва да се печете на плажа.

• UV филтри

Някои UV филтри могат да предизвикат фотодерматит. На хората с чувствителна кожа и особено децата на възраст до три години се препоръчва да използват защитни средства, съдържащи такива физически филтри, като титанов диоксид или цинков оксид. Може да ги видите на етикетите под името минерални филтри. Те са безопасни и ефективно отразяват слънчевите лъчи. Единственият им недостатък е, че имат висока плътност и може да се забелязват, когато се нанесат върху кожата. След къпане нанесете отново слънцезащитния крем.

ПРОЧЕТИ

Back to top button