ЗДРАВЕ

Болните венци – причина за диабет, пневмония и инсулт

Лошото състояние на венците може да е причина за сериозни здравословни проблеми, като диабет, сърдечни заболявания, деменция и други, показва изследване, публикувано във в. “Ню Йорк таймс”.

Връзката уста-тяло

Според медици, вътрешната част на устата е изключително благоприятна за развитието на бактерии, защото е тъмна, топла и влажна, а храните и напитките, които хората консумират, им осигуряват важни хранителни вещества. Когато вредните бактерии се натрупат около венците и зъбите, опасността от развитие на пародонтоза е огромна.

„Това състояние в устата може да повлияе на останалата част от тялото”, твърди Кимбърли Брей, професор по дентална медицина в университета на Канзас Сити, Мисури. 

Учените все още не са напълно наясно как бактериите в устната кухина влияят на цялостното здраве и затова са стартирали и нови проекти, които да внесат светлина по темата.

„При пародонтит бактериите и техните токсини могат да попаднат в кръвообращението, разпространявайки се в органите ни”, казва д-р Ананда Дасанаяке, професор по епидемиология в Нюйоркския университет. – Това се случва при почистване на зъбите с конец, ако в устата има рана. Възпалението може да засегне целия организъм и да е причина за увреждане на други органи.”

Експерти твърдят, че профилактичните стоматологични прегледи, професионалното почистване на зъбите и лечението на пародонтита ще намалят риска от развитието на пневмония.

Пародонтоза и диабет

Най-много доказателства има за пряката връзка между диабета и пародонтита. Учените са категорични, че пародонталните заболявания увеличават риска от захарна болест и обратното. Изследвания от последните години сочат, че възпаление, причинено от пародонтоза, влошава способността на тялото да сигнализира и реагира на инсулина.

Връзката между диабета и пародонталното заболяване е резултат от различни фактори. Страдащите от диабет са по-податливи на всички видове инфекции, включително, пародонтални, поради факта, че диабетът забавя циркулацията, позволявайки на бактериите да се колонизират.

Удебеляването на кръвоносните съдове е друг проблем за диабетиците. Те осигуряват хранителни вещества и премахват отпадъчните продукти от тялото. Когато се удебелят от диабета, тези обменни процеси не могат да се осъществят. В резултат на това вредните отпадъци остават в устата и могат да отслабят устойчивостта на тъканта на венците, което води до инфекция и заболяване.

Тютюнопушенето и употребата на тютюн са вредни за оралното и цялостното здраве на всеки, но са с особено неблагоприятен ефект за диабетиците. Пушачите с диабет на 45 и повече години всъщност, са 20 пъти по-склонни да развият пародонтоза, отколкото тези, които не пушат.

Пародонтоза и респираторни заболявания

Пневмонията също е често заболяване при проблеми с венците. „Ако големи количества бактерии от устата се вдишат и попаднат в белите дробове, това може да доведе до аспирационна пневмония”, казва д-р Франк Сканапиеко от университета в Бъфало. Този феномен се наблюдава при хоспитализирани пациенти и възрастни хора в старчески домове, които не могат да се грижат за денталната си хигиена сами.

Доказано е също, че пародонтозата има роля в свиването на бронхите и развитието на емфизем. Води и до влошаване на състоянието при пациенти с хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ). Една от причините за връзката между респираторните проблеми и пародонтозата е ниският имунитет – бактериите могат лесно да растат над и под линиите на венците, без да бъдат уловени от имунната система. Така пародонтозата само ще прогресира и ще влошава респираторните проблеми.

Ако сте диагностицирани с респираторно или пародонтално заболяване, обсъдете с вашия лекар проблема, за да планирате как най-добре да лекувате двете състояния и да елиминирате риска от допълнителни усложнения.

Пародонтоза, сърдечни заболявания и инсулт

В доклад от 2020 г. международен екип стига до заключението, че има съществена връзка между пародонтита и инфаркта, инсулта, натрупването на плака в артериите и други сърдечносъдови заболявания. Причината е същата, както при случаите с пневмонията – бактериите, породени от неправилна орална хигиена, може да попаднат в артериите при пациенти със съдови заболявания и да влошат състоянието им.

Изследвания доказват, че доброто спазване на хигиенни навици намалява риска от сърдечни заболявания. Пример за това е проучване в Южна Корея сред 250 000 души. Оказва се, че за 10 г. вероятността от сърдечносъдови заболявания при тези, които редовно си мият зъбите и ходят на професионално почистване, е много по-малка, отколкото при хората с лоша устна хигиена.

Доказано е също, че пародонтозата влошава съществуващите сърдечни заболявания. Възпалението, причинено от пародонтозата, води до увеличаване на белите кръвни клетки и С-реактивните протеини (CRP), които отдавна се свързват със сърдечните заболявания. Когато нивата им се повишат, това усилва естествената възпалителна реакция на организма. Възпалението в артериите може да доведе до запушването им, което да причини инфаркт или инсулт.

Пародонтоза и бременност

Изследванията доказват също и връзката между тежки пародонтални заболявания с преждевременното раждане и бебетата с ниско тегло. Бременните с пародонтоза излагат неродените си деца на различни рискове и възможни усложнения. Бременността причинява много хормонални промени при жените, които увеличават вероятността от развитие на пародонтоза, като гингивит или възпаление на венците.

Тези орални проблеми са свързани с прееклампсия или ниско тегло на детето, както и с преждевременно раждане. За щастие, спирането на прогресирането на пародонталното заболяване чрез практикуване на високи стандарти за орална хигиена и лечение на съществуващи проблеми, може да помогне за намаляване на риска от усложнения, свързани с пародонталното заболяване, с до 50%.

Има няколко фактора, които допринасят за повишаването на риска от засягане на майката и нероденото й дете от пародонтозата. Единият е повишаване на простагландина при майки с напреднал стадий на пародонтоза, особено пародонтит. Простагландинът е съединение, предизвикващо раждане. Съдържа се и в оралните бактерии, които водят до развитието на пародонтит.

Друго съединение, което наскоро беше свързано с преждевременното раждане и ниското тегло на новородените, е С-реактивният протеин (CRP). Въпреки че не е напълно изяснено защо причинява прееклампсия, проучванията убедително са доказали, че изключително високите нива на CRP в ранна бременност определено увеличават риска от развитието й.

И накрая, бактериите, които нахлуват и живеят в гнездата на венците в болна уста, могат да преминат през кръвния поток и да засегнат други части на тялото. За бременни жени изследванията показват, че тези бактерии могат да се колонизират в млечните жлези и коронарните артерии.

Пародонтоза и остеопороза

Остеопорозата е състояние, често срещано при по-възрастни пациенти и особено жени, което се характеризира с изтъняване на костната тъкан и загуба на костна плътност с течение на времето. Тъй като пародонтозата може също да доведе до загуба на костна маса, двете заболявания са изследвани за възможна взаимовръзка. Резултатите от тях показват, че жените с пародонтални бактерии в устата си са по-склонни да имат загуба на кост в устната кухина и челюстта, което може да доведе до изваждане на зъби.

Проучвания, проведени за период от 10 години, установиха, че пациентите с остеопороза могат значително да намалят загубата на зъби чрез контролиране на пародонтозата. Освен това беше установено, че жените след менопауза, които страдат от остеопороза, са с 86% по-склонни да развият пародонтоза.

Една от причините за връзката между остеопорозата и пародонтозата е естрогенният дефицит. Той ускорява прогресирането на загубата на кост не само в устата, а и в цялото тяло. Ниската минерална костна плътност е една от няколкото причини за развитието на остеопороза. Възпалителните процеси, причинени от пародонтоза отслабват костите, които са по-податливи на разрушаване. Ето защо, пародонтитът може да бъде особено пагубен и прогресивен за пациенти с остеопороза.

Милена ВАСИЛЕВА

ПРОЧЕТИ

Back to top button