ЗДРАВЕ

Човешкото око е информативен „часовник на стареенето“

Учените казват, че изобразяването на очното дъно, което ви позволява да видите кръвоносните съдове на ретината, може да се използва за проследяване на човешкото стареене по неинвазивен, точен и по-евтин начин, който съществува днес. Това е най-достъпният „часовник за стареене“ днес. 

Професорът от Института Бака Панкадж Капахи вярва, че очите са прозорец към стареенето. Неговата лаборатория, заедно с Google Health и общата болница Zuckerberg в Сан Франциско, показа как изобразяването на очното дъно може да бъде ефективен инструмент за оценка на човешкото стареене.

Този тип изображения могат да бъдат ценни при оценката на ефективността на интервенциите, насочени към забавяне на процеса на стареене. След по-малко от година ще бъде възможно да се определи траекторията на стареене със 71% точност, разкривайки свързаните с възрастта промени в очите на тези, които са подложени на лечение, и предоставяйки валидна оценка на геропротективната терапия, казва Капаха.

Сканирането на ретината е по-надеждно, тъй като промените в окото са по-малко подложени на ежедневни колебания, отколкото биомаркерите от кръвта, които се считат за по-динамични и могат да се променят от прости фактори като прием на храна или наличие на инфекция.

Микроциркулаторната мрежа на ретината може да служи като надежден индикатор за общото състояние на кръвоносната система на тялото и мозъка. Това са промените в окото, които придружават стареенето и много свързани с възрастта заболявания, включително свързана с възрастта дегенерация на макулата, диабетна ретинопатия, болест на Паркинсон и Алцхаймер.

Офталмолозите могат да видят ранни симптоми на СПИН, хронично високо кръвно налягане, подуване на очите. Всякакви, дори незначителни, промени в съдовата система първо се появяват в най-малките кръвоносни съдове – а капилярите в ретината са сред най-малките в тялото.

Промените в малките кръвоносни съдове обаче могат да останат незабелязани – необходими са специални инструменти и умения, за да се видят. Учени от Google са работили с други компании за разработване на модели за предсказване на диабетна ретинопатия от изображения на ретината и използване на изображения на ретината за откриване на 39 очни заболявания, както и заболявания на други органи и системи на тялото, като хронично бъбречно заболяване и сърдечно-съдови заболявания. 

В хода на работата учените проведоха и проучване на геномната асоциация (GWAS), за да установят генетичната основа за техния „часовник на стареене“. GWAS беше проведено в Buck Institute с помощта на биопроби от UK Biobank. Бяха потвърдени няколко гена, които бяха изолирани при анализи в предишни проучвания на Бък, които потвърдиха връзката между храненето, здравето на очите и дълголетието при Drosophila. Този път са идентифицирани близо 30 гена от проби от пациенти, които са свързани с намалено зрение, диабет, загуба на слуха, сърдечно-съдови заболявания, инсулт, болест на Алцхаймер.

Необходими са допълнителни изследвания, каза Капаха. Би било полезно да се разбере как гените, които вече са свързани с други заболявания, свързани с възрастта, влияят върху промените в окото./Zdrave.to

ПРОЧЕТИ

Back to top button