ЗДРАВЕ

Генът против стареене „превърта” сърдечната възраст с 10 години

Ген против стареене, открит при столетници, пренавива биологичната възраст на сърцето с 10 години. Столетниците предават здравите си гени на потомството си. Проучване на изследователи от университета в Бристол и “МултиМедика Груп” (MultiMedica Group) в Милано, Италия, демонстрира за първи път, че здрав ген, открит при столетници, може да бъде прехвърлен на несвързани хора, за да защити сърцата им.

Свързани с изключително дълголетие, носителите на здрави мутантни гени, като тези, живеещи в сините зони на планетата, често живеят до 100 или повече години, и остават в добро здраве.

Те са по-малко предразположени към сърдечносъдови усложнения. 

В новото проучване изследователите демонстрират, че един от тези здрави мутантни гени, които по-рано се оказаха особено чести при столетниците, може да защити клетките, събрани от пациенти със сърдечна недостатъчност, изискващи сърдечна трансплантация.

Екипът от Бристол, ръководен от проф. Паоло Мадеду, открил, че еднократно приложение на мутантния ген против стареене е спряло разпадането на сърдечната функция при лабораторни мишки на средна възраст. И още: когато се дава на възрастни мишки, чиито сърца показват същите промени като при възрастни пациенти, генът пренавива възрастта на биологичния часовник на сърцето с човешкия еквивалент с повече от 10 години.

Проф. Мадеду обяснява, че „функцията на сърцето и кръвоносните съдове е поставена на карта с напредването на възрастта. Въпреки това, скоростта, с която се случват тези вредни промени, е различна при хората. Пушенето, алкохолът и заседналият начин на живот ускоряват стареенето.

Докато правилното хранене и упражненията забавят стареещия часовник на сърцето. А и наличието на добри гени, наследени от родителите, може да помогне да останем млади и здрави.”

Гените са последователности от букви, които кодират протеини. Случайно някои от тези букви могат да мутират. Повечето от тези мутации са незначителни. В няколко случая обаче, мутацията може да влоши или подобри функцията на гена, като например за мутантния ген против стареене, който учените изследвали върху човешки клетки и по-възрастни мишки.

Тригодишното проучване е проведено и в епруветка с човешки сърдечни клетки в Италия. Изследователи от „МултиМедика” приложили гена в сърдечни клетки на възрастни пациенти с тежки сърдечни проблеми, включително трансплантация.

После сравнили тяхната функция с тази на здрави хора и установили, че сърдечните клетки на възрастни пациенти със сърдечна недостатъчност възобновили функционирането си правилно, доказвайки се като по-ефективни при изграждането на нови кръвоносни съдове. 

Проф. Мадеду казва, че генната терапия се използва широко за лечение на заболявания, причинени от лоши гени, но лечението, базирано на протеин, е по-безопасно и жизнеспособно. Това все още е изследване на ранен етап, но може един ден да осигури революционен начин за лечение на хора със сърдечна недостатъчност.

Мария ИВАНОВА

ПРОЧЕТИ

Back to top button