ЗДРАВЕ

Нарколог изброи най-ефективните методи да откажете цигарите

В момента най-ефективният и доказан подход при лечението на никотинова зависимост е комбинацията от психологическо консултиране, когнитивно-поведенческа терапия и фармакотерапия.

За това говори в интервю Олег Кутушев, психиатър-нарколог, ръководител на Центъра за превенция и лечение на тютюневи и нехимически зависимости на Московския научно-практически център по наркология на Московския департамент по здравеопазване.

Основните задачи на психотерапевтичната намеса според него са:

• информиране на пациента за механизмите и последствията от злоупотребата,

• предоставяне на психологическа подкрепа,

• формиране и укрепване на мотивация за отказ,

• разработване на стъпки, насочени към промяна на обичайното пристрастяващо поведение към здравословен начин на живот.

Стратегиите за психотерапия и консултиране предполагат работа не само с достатъчно мотивирани пациенти, но и със слабо мотивирани, отбеляза Кутушев.

„Във всеки случай ефективността на грижите, независимо от контингента на пациентите, се увеличава с осигуряването на достъпност и персонализиране на терапевтичните ефекти“, споделя наркологът.

Експертът също предупреди, че употребата на фармакологични препарати без предварителна медицинска консултация с очаквания за „магически ефект и избавяне от тютюнопушенето“ може да доведе до разочарование както в самото лекарство, така и в медицинската помощ като цяло.

„Различните форми – таблетки, дъвки, лепенки, спрейове, дозировки и схеми в някои случаи могат да помогнат при еднократно пълно спиране на тютюнопушенето и дори при постепенно, което предполага постепенна замяна на цигарите с лекарство. Но решението да започнете да приемате тези лекарства трябва да бъде взето след консултация с лекар “, отбеляза специалистът.

В този случай продължителността на приема се обсъжда индивидуално и се определя от динамиката на състоянието на пациента. Факт е, че ограничаването на времето за приемане на лекарството е важно, за да се предотврати формирането на зависимост от самото лекарство. Също така задачата на лекаря е да установи противопоказания за употреба, за да изключи усложнения.

Има и други възможности за подпомагане, чиято ефективност е доказана от клиничния опит, каза наркологът. Те включват акупунктура, нормобарна хипоксична терапия и транскраниална електрическа стимулация.

„Важно е да се подходи към проблема с никотиновата зависимост по комплексен начин и да се използват всички доказани терапевтични методи. Ефектът от различни „стари рецепти“ не може да бъде обективно оценен и може да бъде вреден както в резултат на директна употреба, така и във връзка със забавяне или отказ от традиционна терапия. Това важи и за освобождаването от алкохолната зависимост “, обобщи той./Zdrave.to

ПРОЧЕТИ

Back to top button