ЗДРАВЕ

Полагащите физически труд са заплашени от деменция

Буквално казано, до страшни изводи стигат наведнъж 2 научни наблюдения. Първото изследване изучавало непосредствено връзката на различни професионални активности във възрастта 33-65 години с риска от развитие на деменеция и леки когнитивни нарушения на възраст 70 и повече години. 

Много обширно изследване, използвало данни за участниците в него от 1960 до 2014 г., които дават пълна информация за професионалната дейност на всички участници.

Изследвани били много професии, като се отчитал и стажът, опитът, смяна на работните места на всеки. Особено внимание се отделяло на особеностите на всяка професия. 

Условно всички участници били разделени на 4 категории: стабилно ниска физическа активност; нарастваща, а след това намаляваща физическа активност; стабилно средна физическа активност; стабилно висока физическа активност. В експеримента участвали 7005 души, в т.ч. 3488 жени. Според резултатите при 902-ма била диагностицира деменция, а при 2407 – леки когнитивни нарушения. В посочените 4 категории попадат около 900 различни професии. 

• Първа категория – онези участници, чието професионално ниво на физическа активност е най-ниско: рискът от развитие на деменция съставлявал 8,8%, а от леки когнитивни нарушения – 27,4%. Към тази категория спадат инженери, преподаватели, управленци.

• Втора категория – 8,2% риск от деменция и 33,3% – от възникване на когнитивни нарушения. Тази категория включва хора, които в началото на професионалния си път са упражнявали високо ниво на физическа активност, а впоследствие то намалявало. Причината била или изкачване в кариерата, или смяна на професионалната дейност.  

• Трета категория – упражняване на средна физическа активност. Съответно 16% риск от развитие на деменция при тях и 35% – от когнитивни нарушения. Тук учените отнасят представителите на животновъдството, растениевъдството, продавачите в различните клонове на търговията, медицинските сестри. Те са цял ден на крак и полагат физически труд.   

• Четвърта категория – полагащите тежък физически труд. За тях рискът от развитие на деменция също бил висок – 15,4%, а на когнитивни нарушения – 40,2%. Тук попадат работническите професии, работниците по строежите и тежките, понякога вредни производства.  

Ясно се вижда, че рискът от деменция и когнитивни нарушения в почтена възраст нараства с увеличаването нивото на физически труд при професионалните дейности. 

Второто изследване се основава на статистически данни и сравнява влиянието за развитие на деменция в късна възраст. Разбира се, при наличие на физически натоварвания в свободното време и при тежък професионален физически труд. В него взели участие 4721 мъже на възраст 41-50 години, които водели различен начин на живот и работели в различни сфери на дейност.

След 60-годишна възраст били открити 697 случая на деменция, като коефициентът на заболеваемост у хората, полагали тежък професионален физически труд, бил един път и половина по-висок в сравнение с всички останали, взети заедно. Има се предвид и следното: водещите заседнал начин на живот, тези, които се занимавали само с умствен труд, и онези, които в свободното си време са спортували. Също така това изследване доказва благотворното влияние на умереното физическо натоварване за понижаване риска от възникване на когнитивни нарушения и деменция. 

Изводите са ясни: опитайте да повишите своята квалификация, усвоявайте нови професии, а физическите упражнения да са само за удоволствие. Вслушвайте се в организма си и навреме се обръщайте за медицинска помощ, тъй като е по-лесно да се предотврати болестта, отколкото след това да се дават купища пари за дълго лечение. Хранете се правилно и избягвайте вредните навици.

Обичайте работата си и всичко, което правите. Избягвайте ненужния стрес, отнасяйте се по-отговорно към почивката и възстановяването си. И се пазете. Информацията, която ви предлагаме, е не за да ви плашим, а да ви информираме и дано тя е полезна за вас. 

Яна БОЯДЖИЕВА

ПРОЧЕТИ

Back to top button