ЗДРАВЕ

300 000 българи са зависими от различни дроги

„Според няколко последователни доклада на държавния департамент на САЩ 300 000 души в България употребяват психоактивни вещества, включително трева и нейни производни, хероин, кокаин и новите дроги. В това число не са включени алкохолно зависимите. Ако добавите към тази бройка поне по двама-трима от семейството на зависимия, ще си представите и колко много хора са засегнати косвено от проблема. Смятам, че това е основният социалнозначим проблем в България, за който не се прави достатъчно от институциите”, заяви Желяз Турлаков от екипа на Центъра за рехабилитация и лечение на зависимости „Кошер“ на пресконференция на тема: „Кои са новите дроги, колко опасни са и как може да се лекува успешно зависимост?”.

Той допълни, че ситуацията в България не е обнадеждаваща, защото зависимите хора са извън системата на здравно осигуряване, задравната и социална система. Няма инструмент, чрез който тези хора да получават адекватно съвременно лечение. В член 50 на Закона за здравето е залегнал текст, че 1% от акциза от тютюн и алкохол трябва да отива за рехабилитация и превенция на засегнатите от зависимости. Но това не се случва реално.

„Новият профил на зависимите в България вече е полизависими. Според европейски мониторинг сме на първо място по ранна употреба на психоактивни вещества. И докато за „ренесансовите наркотици“ хероин и кокаин, както ги нарича МВР, има тонове информация как да се лекуват зависимите, то за новите вещества не се знае как да се процедира при свръхдоза, толеранс се развива изключително бързо, а възможности за лекарствено лечение няма и терапията е изключително трудна. Златният стандарт, който се използва в света за помощ на тези зависими, е психосоциалната рехабилитация. Горд съм, че четири програми за рехабилитация на зависимости у нас са създадени от хора, които съм лекувал и обучавал. Което значи, че нашият модел работи“, допълни Турлаков.

„В нашия център лекуваме предимно хора, които употребяват нови дроги. За тях няма лекарство при свръхдоза, а щетите върху здравето и психиката са големи. Новите дроги се създават, за да се заобиколи законът. В почти всички държави марихуаната е нелегална. Затова се правят производни, наподобяващи нейната структура, и те навлизат като легална дрога. Впоследствие се забраняват, но само за две седмици употреба се създава много силна психическа зависимост от дрогата, а рисковете за здравето са високи. 15-16-годишни младежи вече са имали инсулт или инфаркт вследствие на новите дроги. Така че тези наркотици са смъртоносно опасни. За съжаление, 80% от тийнейджърите у нас вече са опитали психоактивни вещества”, обясни клиничният психолог Симеон Парлапанов, който също участва в конференцията.

ПРОЧЕТИ

Back to top button