ЗДРАВЕ

Профилактиката – най-доброто лечение на атеросклероза

Може би всеки е чувал за такова често срещано заболяване при възрастните хора, като атеросклероза на мозъчните съдове – церебрална атеросклероза.

Диагнозата се поставя от невролози, семейни лекари, психиатри, когато пациентът има световъртеж, нестабилна походка, загуба на паметта, главоболие и нарушения на съня.

Защо възниква атеросклерозата и кой е изложен на риск, обясни психиатърът и невролог Евгений Скрипник: „Това е артериално заболяване, дори не болест, а процес, характеризиращ се с дегенеративни промени в съдовата стена, когато се наблюдава пролиферация на съединителната тъкан, като в резултат на което съдовете губят своята еластичност.

Наблюдава се повишаване на пропускливостта на съдовата стена, в резултат на което под вътрешната обвивка на артериите (интима) се отлагат липопротеини с ниска плътност („лош“ холестерол) и се образуват атеросклеротични плаки, които могат да се стесняват или значително да блокират лумена на съдовете.

Но вътре в стените на артериите се образува атеросклеротична плака. Ако пробие вътрешната обвивка на артерията, в лумена на съдовете може да се образува кръвен съсирек. Това е естествен процес и, за съжаление, всеки го има!“.

Лекарят отбелязва, че кръвен съсирек в резултат на пробив на атеросклеротична плака може да бъде отстранен само хирургически или чрез въвеждането на лекарства, които разтварят кръвния съсирек. Невъзможно е да се „почистят“ кръвоносните съдове с лекарства.

„Препаратите за укрепване на съдовата стена също са неефективни“, уточнява лекарят. – Не си пилейте парите! Как да се борим с проблема?

На първо място, това е превенция, здравословен начин на живот (липса на лоши навици: злоупотреба с алкохол и тютюнопушене), активен начин на живот (спорт и физическо възпитание), контрол на кръвното налягане и, ако е необходимо, приемане на антихипертензивни лекарства, поддържане на нормално тегло, контрол на холестерола и при необходимост – прием на статини по лекарско предписание, както и контрол на кръвната захар.”

Признаци на артериалната тромбоза е болка и студенина в краката, изтръпване, бледа кожа. Човекът се нуждае от незабавна помощ.

Ако кръвообращението не се възстанови в рамките на шест часа, може да настъпи необратима исхемия на долните крайници, гангрена и последваща ампутация. При венозна тромбоза се появяват подуване, болка и цианоза в краката.

Артериалната тромбоза често възниква като усложнение при пациенти с предсърдно мъждене. За да предотвратите образуването на кръвни съсиреци във вентрикулите на сърцето, трябва постоянно да приемате антикоагуланти.

Това е особено важно за тези, които са болни от COVID-19. Нарушаването на ритъма, високата температура, при която се увеличава честотата на контракциите, водят до сърдечна и дихателна недостатъчност. В риск са и пациенти с разширени вени, които са застрашени от флеботромбоза./Zdrave.to

ПРОЧЕТИ

Back to top button