ЗДРАВЕ

Рекламите на нездравословни храни предизвикват положителни емоции, на полезните – не

Може да не се интересувате от рекламите за бързо хранене със сочни бургери или пухкави кремообразни млечни шейкове, но е възможно те да променят убежденията ви за тези продукти. От друга страна, рекламите на пресни салати и горски плодове е възможно да не променят вярването ви, че тези храни може да са изключително вкусни. Това показват резултатите от ново проучване на изследователи от Университета на Мичиган.

Възрастни, които все още не са убедени как храните влияят на емоциите им, телевизионните реклами за бързо хранене с чийзбургери, пилешки хапки, млечни шейкове са увеличили вярването им, че ще изпитат положителни емоции, докато консумират тези храни и напитки.

Но няма доказателства, че рекламите за салати и парфета с кисело мляко са променили вярванията им за положителни емоции, докато ядат плодове и зеленчуци.

Това изследване е едно от първите, които изучават ефектите от рекламите на храни върху емоционалните очаквания, свързани с храната. Проучването включва 718 участници.

Хранителната зависимост се характеризира със силно желание за преработени храни, намален контрол върху техния прием, свръхконсумация, въпреки негативните последици, сред които клинично значим дистрес и заболяване, свързано с диетата, показват предишни изследвания.

Участниците били разпределени на случаен принцип да гледат 15-секундни видеореклами за високопреработени храни, минималнопреработени храни и двете групи продукти или мобилни телефони (контрола).

За участниците с по-малко симптоми на хранителна зависимост гледането на видеореклами за силно преработени храни повишава очакванията, че човек ще изпита положителни емоции, докато ги яде, показва проучването.

„Много хора смятат, че яденето на силно преработени храни, като чийзбургери и пържени картофи, ще ги направи по-щастливи и тези вярвания са особено силни при хората, които се борят да контролират приема на силно преработени храни“, казва Джена Къмингс, водещ автор на проучването и преподавател по психология в Университета на Ливърпул.

ПРОЧЕТИ

Back to top button