ЗДРАВЕ

Как да разбера, че се обезводнявам?

Много често не обръщаме внимание на това колко течности приемаме, докато изведнъж някой ден усещаме главоболие. Но по-силно от обичайното, а към края на деня много силно отичат краката. И се чудим каква е причината. Оказва се, че това са признаци на обезводняване, обясняват специалистите.

 

Поддържането на водния баланс в организма е жизненоважно за нормалното му функциониране. Водата отмива токсините от организма и помага да се усвоят хранителните вещества от храната, която приемаме. Водата подобрява еластичността на кожата, тя „смазва” ставите, поддържа в овлажнено състояние тъканите на ухото, гърлото, носа.

И не на последно място – влияе благоприятно на вътрешните органи и понижава гъстотата на кръвта. Знаете ли, че средно ние, възрастните, губим около 10 чаши вода в денонощие с дишането, уринирането, изпотяването, изпражненията. 

Затлъстяването е свързано преди всичко с обезводняването

Запомнете първите симптоми на обезводняването: 

• Появата на отоци в горещините дори при здрави хора се дължи на обезводняването. Организмът се опитва да се охлади, задържайки вода в тъканите. В резултат на това, организмът се „запасява” с вода именно във вид на отоци.

• Други симптоми на обезводняването са: вялост, понижена работоспособност. В началото дори може и да не ги забележим. Но след това може да се повиши кръвното налягане, тъй като кръвта се сгъстява, освен това нараства натоварването на сърцето.

• Нарушава се работата на стомашно-чревния тракт заради понижаване изработката на стомашен сок.

• Възникват болки в ставите – също характерен признак на дехидратация.

• Сухота в устата, главоболие, главозамайване, тъмни кръгове под очите – тези признаци също трябва да изострят вниманието ви.

• Вслушвайте се в сигналите на организма си. Защото често си мислим, че сме гладни, а истината е, че ни се иска да пием вода. Затова специалистите съветват в такава ситуация да изпием чаша вода, ако ни се прияде. И ако след 10-15 минути останем гладни, тогава с чиста съвест можем да утолим глада си. Хубаво е преди всяко ядене да изпиваме по чаша вода – това предотвратява обезводняването и преяждането. 

• Цветът и миризмата на урината са добър ориентир за това дали приемате достатъчно течности. Ако тя е светло-сламена на цвят и без миризма – всичко е наред. Ако е с наситен цвят и остра миризма – това е признак на обезводняване.

Ето какво следва да предприемете: 

Преди всичко поддържане и възстановяване на водния баланс. За целта пийте чиста прясна вода, за да не се налага на организма да изразходва допълнителни ресурси за прочистване на приетата течност – било то сокове, газирано и прочее. Преди време се препоръчваше минимум 30 мл чиста вода на килограм телесно тегло при здрав човек. 

Това е ориентировъчна цифра, тъй като потребността от вода зависи от конкретния човек и условията на околната среда. Нормата се променя и в зависимост от климата наоколо. Така например, в горещо време или ако живеете в сух климат, е желателен допълнителен прием от 400-600 мл вода на ден. Кърмачките преди всяко кърмене трябва да изпиват по чаша вода. При физически натоварвания на всеки 20 минути добавяйте към нормата по още 200 мл вода. Ако пътувате със самолет, на всеки час изпивайте допълнително по чаша вода.

Важно е да знаете, че кафето и чаят оказват диуретично действие. Затова на всяка чаша кафе или чай изпивайте допълнително по чаша чиста вода. Алкохолът също провокира обезводняване. В горещините е най-добре да се откажете от спиртните напитки. 

Веднага след пробуждане изпивайте по 1-2 чаши вода, а след това си навийте часовника или телефона на всеки час да изпивате по чаша вода. Ако не обичате чиста вода, добавяйте лимон, ментови клонки, всякакви плодове, особено горски, краставица, малина, портокал, лайм. Тези простички препоръки ще помогнат да не допуснете обезводняване. Но не забравяйте, че самолечението е недопустимо. В случай на какъвто и да е здравословен проблем, се обърнете към специалист. 

ПРОЧЕТИ

Back to top button