ЗДРАВЕ

Магнитна буря ни удря с чук до часове

На 17 март беше регистрирано изригване на Слънцето от Лабораторията за слънчева динамика на НАСА. Очаква се явлението да предизвика слаби геомагнитни бури в нашия регион.

Изригването беше засечено в Южната полусфера на нашата звезда. В региона, от който изригнаха заредените частици, могат да се поберат поне 10 планети големи колкото Земята.

Астрономите съобщават за очаквана геомагнитна буря, която ще ни връхлети на 20 -22 март. Според данните от Националната агенция за океански и атмосферни изследвания на САЩ (NOAA), тя ще е от клас G1-G2, пише Метео Балканс.

Слънцето отново се активира и на 18 март в 19:19 UTС. Астрономите от Института по приложна геофизика на НАСА са регистрирали изригване на Слънцето с не голяма интензивност – М6 (R2) в рентгеновия диапазон от слънчевото петно AR3615.

Почти 8-9 минути след изригването радиацията от изригването йонизира горната част на земната атмосфера, причинявайки късовълново радиозатъмнение над Северна и Южна Америка. 

Изригването беше придружено от изхвърляне на коронарна маса със скорост от 500-700km/s. Новото слънчево изригване ще предизвика нова геомагнитна буря след 22-март, предупреждават астрономи, но прогнозите са, че ще е слаба по интензивност. 

Голямото слънчево петно ​​AR3615 е много опасно, колкото й изглежда. AR3615 се появи като голям архипелаг, съдържащ множество тъмни ядра, съобщиха астрономи.

В оградения регион, наблюдаваме положителните и отрицателните магнитни полета. Те са толкова близко една до друга, че може да причини сериозна експлозия от клас Х. 

През следващите 12 часа се очаква силна експлозия от клас Х, предупреждават астрономи. За съжаление нашата планета ще изпита въздействието от подобна експлозия, защото слънчевото петно реално е насочено към Земята.

ПРОЧЕТИ

Back to top button